Możliwości bilansowania wymiany CO2 przy wykorzystaniu aparatury pomiarowej
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
W publikacji przedstawiono przegląd metod pomiarowych strumieni dwutlenku węgla (CO2) oraz możliwości jego bilansowania. Dokonano porównania następujących metod: komór zamkniętych bez możliwości przepływu powietrza, komór zamkniętych z możliwością przepływu powietrza, komór otwartych z możliwością przepływu powietrza. Ponadto w publikacji opisano: zautomatyzowany system pomiaru wymiany gazowej CO2 z gleby typu ACE, przenośny system pomiaru wymiany gazowej CO2 z gleby SRS-1000, oraz metodę kowariancji wirów. Duża rozbieżność wyników pomiarów przy uwzględnieniu dostępnych metod jest zagadnieniem, które wymaga szczególnej dyskusji prowadzącej do oszacowania dokładnej wymiany strumieni CO2. Szerokie spektrum działania oraz duża uniwersalność zautomatyzowanych systemów pomiarowych daje możliwość ich dopasowania do bilansowania strumieni CO2 w różnych ekosystemach.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Autor udziela redakcji czasopisma Polish Journal of Agronomy (w skrócie: PJA) licencji niewyłącznej i nieodpłatnej na korzystanie z autorskich praw majątkowych do wersji papierowej/drukowanej i elektronicznej utworu Autora opublikowanego w PJA w kraju i za granicą, w całości lub w dowolnej części, w tym umieszczanie utworu w elektronicznych bazach/zbiorach danych lokalnych lub dostępnych w Internecie, przez czas nieograniczony na polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Prace wydane w Polish Journal of Agronomy są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 (CC-BY-SA).