Uszkodzenia liści wierzby powodowane przez chrząszcze – obserwacje terenowe
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
Owady uszkadzają liście wierzby na wiele sposobów. Fizyczny ubytek tkanek powodują m.in. chrząszcze. Publikacje dotyczące ich występowania w uprawach koncentrują się głównie na zależnościach ilościowych w populacjach, preferencjach po-karmowych i wpływie defoliacji na plonowanie w odniesieniu do najpowszechniej występujących szkodników. Istotnym uzupełnie-niem tych danych są informacje nt. wyglądu i zakresu powodowa-nych przez owady ubytków blaszki liściowej. Celem opracowa-nia jest scharakteryzowanie uszkodzeń liści będących wynikiem żerowania imagines wybranych chrząszczy występujących na wierzbach wąskolistnych: Crepidodera aurata, Chrysomela po-puli, Chrysomela vigintipunctata, Lochmaea capreae, Pachybra-chis sp. (z rodziny stonkowatych Chrysomelidae); Phyllopertha horticola i Anomala dubia (z rodziny żukowatych Scarabaeidae)oraz Lepyrus palustris i zespół ryjkowców z rodzajów Polydrusus i Phyllobius (z rodziny ryjkowcowatych Curculionidae). Dane pochodzą z trzech plantacji i jednego stanowiska naturalnego, z lat 2011–2018. W opisie dla każdego gatunku/rodzaju uwzględ-niono termin żerowania, położenie objętych nim liści, kształt i głębokość uszkodzeń oraz ich rozmieszczenie na blaszce liścio-wej. Stwierdzono, że wszystkie obserwowane chrząszcze żero-wały na młodych liściach. Najczęściej wygryzały dziury, o różnej wielkości, kształcie i lokalizacji na blaszce liściowej. Uszkodze-nia zwykle nie były na tyle charakterystyczne, by w warunkach polowych zidentyfikować tylko na ich podstawie gatunek owada. Lokalnie liczne występowanie określonych szkodników nie było powtarzane corocznie i mogło nie obejmować innych stanowisk z danego regionu. Na plantacji w Sadłowicach obserwowano intensywne żerowanie chrząszczy, których szkodliwość w upra-wach wierzby nie była wcześniej wykazywana.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Autor udziela redakcji czasopisma Polish Journal of Agronomy (w skrócie: PJA) licencji niewyłącznej i nieodpłatnej na korzystanie z autorskich praw majątkowych do wersji papierowej/drukowanej i elektronicznej utworu Autora opublikowanego w PJA w kraju i za granicą, w całości lub w dowolnej części, w tym umieszczanie utworu w elektronicznych bazach/zbiorach danych lokalnych lub dostępnych w Internecie, przez czas nieograniczony na polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Prace wydane w Polish Journal of Agronomy są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 (CC-BY-SA).