Reakcja łubinu wąskolistnego (Lupinus angustifolius L.) na dawkę startową azotu
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
W latach 2011–2013 przeprowadzono ścisłe doświad- czenie polowe, którego celem było określenie reakcji łubinu wąskolistnego odmiany Neptun i Kalif na dawkę startową azotu (30 kg∙ha-1) w odniesieniu do obiektu kontrolnego. Stwierdzono, że nawożenie azotem zwiększyło wyleganie oraz wydłużyło okres wegetacji roślin. Zastosowana dawka azotu wpłynęła na istotny wzrost liczby strąków na roślinie oraz plonu nasion. Uzyskana zwyżka plonu w porównaniu do obiektu kontrolnego wyniosła 0,32 t∙ha-1, tj. 10,4%. Plon łubinu wąskolistnego był zmienne w latach badań i wynosił od 2,94 t·ha-1 w 2011 r. do 3,44 t·ha-1 w 2012 r. Zawartość białka ogólnego w nasionach wyniosła śred- nio 31,4% i nie była uzależniona od nawożenia startowego azotem. Odmiana Neptun w porównaniu do odmiany Kalif wyróżnia- ła się istotnie większą MTN oraz zawartością białka ogólnego w nasionach, krótszym okresem wegetacji, większą podatnością na wyleganie oraz mniejszą liczbą strąków na roślinie. Reakcja odmian na dawkę startową azotu była jednakowa
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Autor udziela redakcji czasopisma Polish Journal of Agronomy (w skrócie: PJA) licencji niewyłącznej i nieodpłatnej na korzystanie z autorskich praw majątkowych do wersji papierowej/drukowanej i elektronicznej utworu Autora opublikowanego w PJA w kraju i za granicą, w całości lub w dowolnej części, w tym umieszczanie utworu w elektronicznych bazach/zbiorach danych lokalnych lub dostępnych w Internecie, przez czas nieograniczony na polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Prace wydane w Polish Journal of Agronomy są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 (CC-BY-SA).