Plon i jakość bulw ziemniaka w zależności od zastosowanego nawożenia z wykorzystaniem doglebowych i dolistnych wieloskładnikowych preparatów nawozowych
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
W latach 2013–2015 na glebie lekkiej przeprowadzono badania polowe odnośnie oddziaływania na plon i wybrane cechy jakościowe bulw ziemniaka nawozów wieloskładnikowych wzbogaconych w substancje o działaniu biostymulującym pochodzące z alg morskich w porównaniu do tradycyjnie stosowanych nawozów. Kontrolę stanowił obiekt z doglebowymi nawozami jednoskładnikowymi uzupełnionymi uniwersalnym wieloskładnikowym nawozem dolistnym. W badaniach uzyskano największy przyrost plonu bulw po zastosowaniu do gleby wieloskładnikowego nawozu mineralnego EUROFERTIL 33N-PROCESS uzupełnionego dolistnie nawozami FERTILEADER AXIS i FERTILEADER GOLD. Zastosowanie nawozu EUROFERTIL 33N-PROCESS i nawozów FERTILEADER AXIS oraz FERTILEADER GOLD przyczyniło się do istotnego wzrostu udziału bulw dużych (o średnicy powyżej 60 mm) w strukturze plonu, wzrostu zawartości skrobi, suchej masy i witaminy C w porównaniu do obiektu kontrolnego. W obiekcie EUROFERTIL 33N-PROCESS z FERTILEADER GOLD stwierdzono istotne obniżenie poziomu azotanów w bulwach w stosunku do obiektu kontrolnego.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Autor udziela redakcji czasopisma Polish Journal of Agronomy (w skrócie: PJA) licencji niewyłącznej i nieodpłatnej na korzystanie z autorskich praw majątkowych do wersji papierowej/drukowanej i elektronicznej utworu Autora opublikowanego w PJA w kraju i za granicą, w całości lub w dowolnej części, w tym umieszczanie utworu w elektronicznych bazach/zbiorach danych lokalnych lub dostępnych w Internecie, przez czas nieograniczony na polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Prace wydane w Polish Journal of Agronomy są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 (CC-BY-SA).