Nowe strategie Komisji Europejskiej dotyczące biogospodarki i gospodarki wewnętrznej o obiegu zamkniętym
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
W artykule omówiono działania Komisji Europejskiej w zakresie strategii i udoskonalania planu działań w kierunku zrównoważonej biogospodarki. Cel ten powinien stać się prio- rytetem realizowanych polityk na poziomie unijnym i w ramach polityk narodowych. W analizowanych dokumentach unijnych wskazuje się, że umiejętność zapewnienia warunków rozwoju nauki, transferu wiedzy i innowacji do praktyki w warunkach współczesnego, dynamicznego rozwoju konkurencyjności go- spodarki na poziomie międzynarodowym zadecyduje o pozycji na rynku globalnym nie tylko samej Unii Europejskiej, ale także każdego z państw członkowskich Wspólnoty. Efektywne wyko- rzystanie zarówno kapitału ludzkiego, zaplecza naukowo-badaw- czego nauk rolniczych i pokrewnych, partnerstwa publiczno-pry- watnego, środków pozabudżetowych, jak i z budżetów państw członkowskich, a także środków programu Horyzont 2020 prze- znaczonych na realizacje badań i wdrażanie innowacji w biogo- spodarce powinno zapewnić zrównoważony rozwój nie tylko w Europie, ale również w Polsce. W artykule przedstawiono również podstawowe kierunki prac w ramach biogospodarki z uwzględnieniem uwarunkowań wynikających z rozwiązań dotyczących reguł gospodarki o obie- gu zamkniętym, co pozwoli na ukierunkowanie biogospodarki na jej zrównoważony rozwój.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Autor udziela redakcji czasopisma Polish Journal of Agronomy (w skrócie: PJA) licencji niewyłącznej i nieodpłatnej na korzystanie z autorskich praw majątkowych do wersji papierowej/drukowanej i elektronicznej utworu Autora opublikowanego w PJA w kraju i za granicą, w całości lub w dowolnej części, w tym umieszczanie utworu w elektronicznych bazach/zbiorach danych lokalnych lub dostępnych w Internecie, przez czas nieograniczony na polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Prace wydane w Polish Journal of Agronomy są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 (CC-BY-SA).