Zmiany w gospodarce paszowej w Polsce w latach 2004–2014
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
W pracy podjęto próbę określenia zmian ilościowych i strukturalnych poszczególnych elementów globalnej powierzch- ni paszowej (GPP), w perspektywie średniookresowej obejmu- jącej lata 2004–2014. Podstawę prowadzonych analiz na pozio- mie województw stanowiły dane statystyki masowej (NUTS-2). Wynika z nich, że wielkość i struktura globalnej powierzchni paszowej w Polsce jest silnie zróżnicowana regionalnie. Obszar GPP w odniesieniu do lat 2004–2006 uległ zmniejszeniu o 14% i w latach 2012–2014 wynosił 9,4 mln ha. Obecnie największy udział w strukturze GPP w Polsce ma powierzchnia paszowa spe- cjalna względna (PPSW) – 35%. W ciągu analizowanych 11 lat techniczna produktywność powierzchni paszowej w Polsce wzro- sła o 20% do poziomu 36 j. zb.·ha-1, w tym najbardziej wzrosły zbiory z powierzchni użytkowej łąk i pastwisk (PPN)
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Autor udziela redakcji czasopisma Polish Journal of Agronomy (w skrócie: PJA) licencji niewyłącznej i nieodpłatnej na korzystanie z autorskich praw majątkowych do wersji papierowej/drukowanej i elektronicznej utworu Autora opublikowanego w PJA w kraju i za granicą, w całości lub w dowolnej części, w tym umieszczanie utworu w elektronicznych bazach/zbiorach danych lokalnych lub dostępnych w Internecie, przez czas nieograniczony na polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Prace wydane w Polish Journal of Agronomy są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 (CC-BY-SA).