Plonowanie odmian ozimej pszenicy jakościowej w doświadczeniach i w produkcji w Polsce
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
Celem pracy była ocena plonowania jakościowych odmian pszenicy ozimej na etapie hodowli, doświadczeń i pro- dukcji oraz ocena wykorzystania istniejącego potencjału plono- wania. Materiał badawczy stanowiły wyniki plonowania odmian w doświadczeniach Porejestracyjnego Doświadczalnictwa Od- mianowego (PDO), dane Państwowej Inspekcji Nasiennictwa i Ochrony Roślin (PIORiN) o wielkości plantacji nasiennych oraz wyniki, prowadzonych w latach 2008–2013 i 2015, badań ankietowych. Wykazano wzrost potencjału plonowania pszenicy w tym w szczególności odmian jakościowych. Potencjał odmian jest w coraz większym stopniu wykorzystywany w produkcji. Wysokie plony odmian jakościowych wynikają z coraz większe- go potencjału plonowania, ale też z preferencji w zakresie doboru stanowiska oraz stosowanej agrotechniki.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Autor udziela redakcji czasopisma Polish Journal of Agronomy (w skrócie: PJA) licencji niewyłącznej i nieodpłatnej na korzystanie z autorskich praw majątkowych do wersji papierowej/drukowanej i elektronicznej utworu Autora opublikowanego w PJA w kraju i za granicą, w całości lub w dowolnej części, w tym umieszczanie utworu w elektronicznych bazach/zbiorach danych lokalnych lub dostępnych w Internecie, przez czas nieograniczony na polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Prace wydane w Polish Journal of Agronomy są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 (CC-BY-SA).