Opłacalność produkcji pszenicy ozimej i buraka cukrowego w gospodarstwach IUNG-PIB
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
Badania przeprowadzono na polach produkcyjnych
w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych (RZD) IUNG-PIB położonych w różnych rejonach kraju, w latach 2013?2017. Celem badań było poznanie rzeczywistych nakładów i efektów produkcji wybranych ziemiopłodów. Źródłem danych do analiz i ocen były karty technologiczne produkcji badanych roślin prowadzone przez poszczególne gospodarstwa. Oceniono plony, nakłady, koszty i opłacalność produkcji pszenicy ozimej (w 6 RZD) i buraka cukrowego (w 4 RZD). Stwierdzono, że poziom plonów zależał od lokalnych warunków, a koszty i opłacalność produkcji również od cen zakupu środków produkcji i cen zbytu ziemiopłodów. Ceny zbytu ziarna pszenicy i korzeni buraka wykazywały tendencję malejącą w badanych latach. We wszystkich gospodarstwach zarówno osiągane plony, jak i opłacalność produkcji pszenicy ozimej i buraka cukrowego były na wysokim poziomie.
W strukturze bezpośrednich kosztów produkcji na ogół dominowały nawozy mineralne, a na drugim miejscu były koszty środków ochrony roślin. Uprawa buraka cukrowego cechowała się większą intensywnością ochrony roślin niż uprawa pszenicy ozimej.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Autor udziela redakcji czasopisma Polish Journal of Agronomy (w skrócie: PJA) licencji niewyłącznej i nieodpłatnej na korzystanie z autorskich praw majątkowych do wersji papierowej/drukowanej i elektronicznej utworu Autora opublikowanego w PJA w kraju i za granicą, w całości lub w dowolnej części, w tym umieszczanie utworu w elektronicznych bazach/zbiorach danych lokalnych lub dostępnych w Internecie, przez czas nieograniczony na polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Prace wydane w Polish Journal of Agronomy są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 (CC-BY-SA).