Zawartość makroelementów w ziarnie pszenżyta ozimego w zależności od wybranych elementów agrotechniki
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
Pszenżyto jest powszechnie znane jako cenne zbożepaszowe o wysokiej wartości żywieniowej. Może również zyskaćna znaczeniu jako wartościowe zboże konsumpcyjne, dostarczającecennych frakcji białka i składników mineralnych. Celembadań było określenie wpływu intensywności produkcji nazawartość makroelementów w ziarnie trzech odmian pszenżytaozimego w warunkach 75% udziału zbóż w strukturze zasiewóworaz monokultury zbożowej. Przeprowadzone badania dowodzą,że skład chemiczny ziarna jest cechą silnie uwarunkowaną genetycznie,ale zależy również od udziału zbóż w zmianowaniu,technologii produkcji oraz warunków pogodowych. Najwięcejazotu i sodu zawierało ziarno odmiany Alekto, wapnia Fredro,a fosforu na tym samym poziomie ? Alekto i Cerber. Przy 75%udziale zbóż w strukturze zasiewów stwierdzono wyższą zawartośćazotu, fosforu, potasu i wapnia, zaś w warunkach technologiiintensywnej ? azotu i wapnia. Najwyższą zawartość fosforui magnezu stwierdzono w 2013 roku, o największych opadachw okresie wegetacyjnym. W 2015 roku, z najmniejszą sumą opadów,odnotowano największą zawartość azotu i sodu. Wybór odpowiedniejodmiany, zastosowanie technologii intensywnej czyograniczenie udziału zbóż w zmianowaniu pozwalają na poprawęskładu chemicznego ziarna pszenżyta, a tym samym jego wartościpaszowej i konsumpcyjnej.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Autor udziela redakcji czasopisma Polish Journal of Agronomy (w skrócie: PJA) licencji niewyłącznej i nieodpłatnej na korzystanie z autorskich praw majątkowych do wersji papierowej/drukowanej i elektronicznej utworu Autora opublikowanego w PJA w kraju i za granicą, w całości lub w dowolnej części, w tym umieszczanie utworu w elektronicznych bazach/zbiorach danych lokalnych lub dostępnych w Internecie, przez czas nieograniczony na polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Prace wydane w Polish Journal of Agronomy są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 (CC-BY-SA).