Efektywność i fitotoksyczność herbicydów w zasiewach gryki zwyczajnej odmiany Kora
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
W badaniach określono efektywność i fitotoksyczność herbicydów i ich kombinacji (metazachlor + chlomazon, linuron, chlopyralid, chlopyralid + pikloram, MCPA) w zasiewach gryki odmiany Kora wysianej we wczesnym i optymalnym terminie. Doświadczenie prowadzono w RZD Puławy Kępa gosp. Osiny w latach 2010–2012. Największą efektywność zwalczania chwa- stów stwierdzono po zastosowaniu mieszaniny metazachloru z chlomazonem (750 g·ha-1 + 96 g·ha-1 ) oraz linuronu (360 g·ha-1 ). Oceniane preparaty wykazały zróżnicowaną fitotoksyczność w odniesieniu do gryki. Najbezpieczniejsze okazały się linuron oraz metazachlor + chlomazon. Największą fitotoksyczność stwierdzono w przypadku MCPA, wywołującego deformacje ło- dyg oraz ich przebarwienie na kolor czerwony
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Autor udziela redakcji czasopisma Polish Journal of Agronomy (w skrócie: PJA) licencji niewyłącznej i nieodpłatnej na korzystanie z autorskich praw majątkowych do wersji papierowej/drukowanej i elektronicznej utworu Autora opublikowanego w PJA w kraju i za granicą, w całości lub w dowolnej części, w tym umieszczanie utworu w elektronicznych bazach/zbiorach danych lokalnych lub dostępnych w Internecie, przez czas nieograniczony na polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Prace wydane w Polish Journal of Agronomy są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 (CC-BY-SA).