Zabiegi agrotechniczne stosowane w uprawie ziemniaka w opinii właścicieli gospodarstw ekologicznych na Podkarpaciu
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
Pracę oparto na badaniach ankietowych przeprowa- dzonych z właścicielami gospodarstw ekologicznych w woj. pod- karpackim. Celem wywiadu było zebranie informacji o zabiegach agrotechnicznych stosowanych w ekologicznej uprawie ziem- niaka. Badania dowodzą, że rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne, aby uzyskać duży plon bulw i jednocześnie dobrą ich jakość, wybierali do uprawy średnio wczesne odmiany ziem- niaka o wysokiej odporności na choroby grzybowe. Aby ograni- czyć zachwaszczenie stosowali właściwe zmianowanie, wąsko- rzędową technologię uprawy, zaś w ochronie przed chorobami i szkodnikami stosowali preparaty roślinne z pokrzywy i wroty- czu. Większość badanych rolników uzyskała niskie plony ziem- niaka, co mogło wynikać z gorszej jakości materiału sadzeniako- wego, pochodzącego z własnej reprodukcji.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Autor udziela redakcji czasopisma Polish Journal of Agronomy (w skrócie: PJA) licencji niewyłącznej i nieodpłatnej na korzystanie z autorskich praw majątkowych do wersji papierowej/drukowanej i elektronicznej utworu Autora opublikowanego w PJA w kraju i za granicą, w całości lub w dowolnej części, w tym umieszczanie utworu w elektronicznych bazach/zbiorach danych lokalnych lub dostępnych w Internecie, przez czas nieograniczony na polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Prace wydane w Polish Journal of Agronomy są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 (CC-BY-SA).